IMPRESJE JAPOŃSKO-POLSKIE. TAKASAKI & POZNAŃ

8 października 2018

Koncert jest muzycznym upominkiem obu chórów dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przyszłorocznych obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Koncert jest też rezultatem nieformalnych kontaktów między Takasaki a Poznaniem, nawiązanych pod koniec 2016 roku z inspiracji prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego p. Andrzeja Kraśnickiego.

Wykonawcy

Chór Takasaki Daiku z Japonii (Beethoven’s Symphony No 9 Chorus Group of Takasaki) pod dyrekcją Yoko Akabane
fortepian: Yuko Arai
Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją prof. zw. dr hab. Krzysztofa Szydzisza
organy: Maciej Bolewski

W programie utwory japońskich i polskich kompozytorów, a także m. in.fragment IX symfonii L.v Beethovena, II Missa senza le cerimonie (a 8 voci) B. Pękiela oraz wspólne wykonanie Ave Verum Corpus W. A, Mozarta.

Chór Takasaki Daiku wykona tradycyjne pieśni z Japonii oraz inne utwory:
- Shimauta – muz. i sł. Kazufumi MIYAZAWA, oprac.Tsubasa NISHIMURA
- Akatombo – muz. Kosaku YAMADA, sł. Rofu MIKI, oprac. Yasuro KASAI
- Soran-bushi – muz. Osamu SHIMIZU
- Yagi-bushi – oprac. Masaya ISHIWAKA
- IX Symfonia fragment - Ludwig van Beethovena
- Beer Barrel Polka – muz. Jaromir Vejvoda, sł. Lew Brown, oprac. Tamotsu Yazawa
- Halleluya Chorus - Georg Friedrich Händel

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wykona:

- Bartłomiej Pękiel (+1670) – II Missa senza le cerimonie (a 8 voci) con basso continuo. Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei
- J. Ogrodniczak, Brygida Sawicka - Stępińska (opr.) - Czyje to koniki
- Marcin Wawruk (opr.) - Leć głosie po rosie