KONTRASTY – ŚPIEWY Z RÓŻNYCH STRON

1 października 2019

57. Bydgoski Festiwal Muzyczny KONTRASTY – ŚPIEWY Z RÓŻNYCH STRON
20.09 – 11.10.2019

Podczas dziesięciu koncertów, odbywających się pod hasłem „Kontrasty – śpiewy z różnych stron”, przestawione zostaną dzieła wokalno-instrumentalne różnych epok.

Zaprezentowane będą mniej znane, lecz niezwykle atrakcyjne gatunki muzyki – od śpiewów z regionu wysp Okinawy w Japonii po prezentację pieśni inspirowanych folklorem Kaszub (prawykonanie cyklu dwunastu pieśni kaszubskich Boska wola autorstwa Łukasza Godyli) czy występ oryginalnego Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Brus. Osobny koncert zostanie poświęcony kantatom Stanisława Moniuszki. Podczas koncertu „Wokalizy srebrnego ekranu”, któremu towarzyszyć będą wizualizacje na żywo, usłyszymy muzykę Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Michała Lorenca i Krzesimira Dębskiego. „Wieczór pieśni” objęty został patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej, m. in. utworów Karola Szymanowskiego (Cztery tańce polskie, Penthesilea) i Witolda Lutosławskiego (Chantefleurs et Chantefables).

Prezentacje festiwalowe uświetnią znakomici wykonawcy polscy i zagraniczni, w tym Chór Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Chór Astrolabium z Torunia, Chór Kameralny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór Opery Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki czy sławny zespół L’Arpeggiata ze swym ostatnim projektem Himmelsmusik (w Bydgoszczy nastąpi polska premiera) oraz grono dyrygentów i solistów o międzynarodowej sławie.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/

Wtorek (1 października), godz. 19.00
PASJA… NA WIELE GŁOSÓW

Wystąpią

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Chór Astrolabium z Torunia, Chór Kameralny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Chór dziecięcy „Rubinki” Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, Kai Bumann – dyrygent, Ingrida Gápová – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Sylwester Smulczyński – tenor/Ewangelista, Tomasz Krzysica – tenor, Artur Janda – baryton, Robert Gierlach – bas.

W programie: Johann Sebastian Bach – Pasja wg św. Mateusza.