Koncert Noworoczny 1998
fot. Stanisław Ossowski

Koncert w ramach przewodu kwalifikacyjnego I stopnia (1998)

29 styczeń 1998

W niedzielne popołudnie (29 XI) do auli przyszli głównie liczni sympatycy Chóru Kameralnego UAM i jego kantora z rektorem Stefanem Jurgą i prorektorami uczelni na czele. Krzysztof Szydzisz zdawał w tym dniu egzamin w ramach przewodu kwalifikacyjnego I stopnia.

Na sali zajęła też miejsca komisja bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie dyrygent pracuje.

Byliśmy jak zwykle podczas spotkań z tym zespołem świadkami bardzo interesującej podróży muzycznej od Renesansu i baroku, przez klasyków i romantyków, po współczesnych twórców. Madrygały Francuza D. Passereau, Włocha Palestriny i Polaka M. Zieleńskiego otworzyły koncert (ze słowem Ewy Jarmakowskiej). Potem K. Szydzisz, ze swym chórem i organistą S. Kamińskim, zafrapowali oryginalną interpretacją popularnego motetu Mozarta „Ave verum corpus". Był Brahms i Opieński ze słowami Mickiewicza (Kwiecień), a I część zamknęły popisowe miniatury naszych czasów świdra, Sisaska, Hoybyeia, kapitalnie niekiedy łączące muzykę z artykulacją słowa, okrzyku, świstu...

Po przerwie zaś zabrzmiała „Litania ad Spiritum Sanctum" Zbigniewa Kozuba. Przypomnijmy, że przejmujący tekst Romana Brandstaettera przełożył na język łaciński prof. Sylwester Dworacki. Prawykonanie utworu (około 600 głosów!) zamknęło tegoroczny Festiwal Chórów Uniwersyteckich. Teraz usłyszeliśmy Litanię w jej skameralizowanej wersji z sopranistką Mariolą Rybicką i Orkiestrą Kameralną Liceum Muzycznego z Solnej. Werdyktu komisji nie znamy.

Publiczność obdarzyła wszystkich wykonawców, a nade wszystko głównego bohatera owacją i naręczami kwiatów.

Życie Uniwersyteckie Nr 12 (68) grudzień 1998