Koncert Majowy 2005
fot. Kazimierz Fryś

Non omnis mortuus est (2005)

8 maja 2005

8 maja Uniwersytet Adama Mickiewicza obchodzi urodziny i od kilku lat w tym dniu w auli gromadzą się przedstawiciele wszystkich stanów jego wspólnoty, by na rektorskie zaproszenie posłuchać dobrej muzyki i usłyszeć, jak tym razem, z ust rektora prof. Stanisława Lorenca słów podziękowań dla tych, którzy współtworzyli uczelnię i życzeń dla jej obecnych współtwórców.

W 86. rocznicę, nie sposób było jednakże jeszcze raz nie skierować myśli ku zmałemu przed miesiącem Janowi Pawlowi II, postaci w szczególny sposób związanej także z naszym Uniwersytetem, m.in. doktoratem h.c., przyjętym w Watykanie w marcu 2001 r.

Non omnis mortuus est zatytułowano spotkanie, podczas którego za sprawą filmowej taśmy, papież z Polski był znów pośród nas. 0 jego dziele mówił prof. Bogdan Walczak, a w głębokie zamyślenie wprowadziło Mozartowskie Requiem. Wykonały je obydwa chóry UAM (przygotowane przez swych szefow: J. Sykulskiego i K. Szydzisza), soliści: Marzena Michałowska, Maja Urbanek-Jaworowicz, Bartlomiej Szczeszek i Bartosz Michałowski oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej. Dyrygował Marcin Sompoliński. Gośćmi tego uroczystego wieczoru byli m.in.: wojewoda wielkopolski Andrzej Nowakowski, metropolita poznański abp Stanislaw Gądecki, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Legocki oraz przedstawiciele władz poznańskich uczelni.

Romuald Połczyński
Życie Uniwersyteckie Nr 1 (141) maj 2005