fot. Adrian Wykrota

Krzysztof Szydzisz laureatem nagrody im. Jerzego Kurczewskiego

21 listopada 2013

Kapituła Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Meyera wyróżniła w tym roku Krzysztofa Szydzisza, profesora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dyrektora Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Międzynarodowych Festiwali Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat”.

Przewodniczący i członkowie Kapituły: Agnieszka Duczmal, Stanisław Gałoński, Jan Łukaszewski, Jacek Sykulski, Anna Szostak i Alina Kurczewska podkreślali wysoki poziom artystyczny prowadzonego przez Laureata zespołu oraz bardzo ważną kulturotwórczą rolę jednoczącego zespoły uniwersyteckie świata festiwalu.

Nagroda, wręczana od 1999 roku, zostanie wręczona po raz trzynasty. Krzysztof Szydzisz dołączy do grona laureatów wśród których znajdują się wybitni kompozytorzy jak Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Andrzej Koszewski i Krzysztof Penderecki, a także wybitni dyrygenci chóralni, w tym Stefan Stuligrosz i Henryk Wojnarowski. Patronami Nagrody są Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Krzysztof Penderecki. Laureat otrzyma to jedyne tego typu polskie wyróżnienie w przyszłym roku.

W imieniu Kapituły i Fundacji „Szkoła Chóralna Kurczewskiego” – Alina Kurczewska

Krzysztof Szydzisz - nagroda i koncert, "Radio Poznań" SA